// Add the new slick-theme.css if you want the default styling

צרו קשר

לשאלות והבהרות

מלאו טופס זה וניצור עמכם קשר בהקדם


לפרטים: 09-8917617
רחוב הפלמ"ח 78, קדימה

סינדרום ברכיצפאלי בכלבים

"כלבים בעלי פנים קצרות"

אם ברשותכם בולדוג אנגלי, בולדוג צרפתי, פקינז, פאג, בוסטון טרייר או כלב דומה אז חשוב מאוד להכיר את הסינדרום הברכיצפאלי. המילה ברכיצפאלי מורכבת משתי מילים ברכי (קצר) צפאלי (ראש) ובעצם מאפיינת גזעים עם "ראש קצר". גזעים אלו עברו שנים של הכלאות שמטרתם הייתה לשמור על הלסת התחתונה בגודל פרופורציונלי לכלב אך לקצר את הלסת העליונה, בכך נוצר מבנה גולגולת פחוס, והרקמות הרכות אשר מרכיבות את דרכי האוויר העליונות נשארו בגודלם המקורי בתוך חלל יותר קטן, דבר המוביל להתנגדות גדולה להכנסת אוויר לריאות. התוצאה מוכרת לכל בעל כלב מהגזעים האמורים, חרחורים בנשימה, נחירות, נשימה קולנית. במקרים חמורים הכלב אף עלול להיכנס למצוקה נשימתית מסכנת חיים, ואף בסיכון לסבול ממכת חום.

 

המערכת העיקרית הסובלת מסינדרום זה הינה מערכת הנשימה. הסינדרום הברכיצפאלי מתאפיין ב 4 ליקויים אנטומיים אשר יכולים להתקיים בנפרד או במקביל:

1. נחיריים מוצרים: פתחי הנחיריים הינם מעובים ומקשים על הכנסת אוויר בנשימה. מקרים חמורים ניתן לבצע הרחבה

כירורגית של הנחיריים.

2. חך רך מוארך: החך הרך מפריד בין חללי האף לחלל הפה, בגזעים אלו ובפרט בבולדוג האנגלי החך הרך מגיע לתוך הגרון

ואחראי לקולות החרחורים בזמן הנשימה, במקרים של נביחות יתר, מאמץ גופני רב החך הרך יכול להתנפח מעט ולגרום לחסימת דרכי

אוויר עליונות. במקרים חמורים מומלץ לבצע ניתוח קיצור החך.

3. היפוך של השקים הלריגיאליים: שלב יותר מתקדם בסינדרום אשר נגרם כתוצאה מקשיי נשימה כרוניים, הנגרמים מעלייה בהתנגדות הכנסת אוויר בנשימה. בכלב בריא קיימים שני שקים קטנים באיזור הלוע, במקרים של הגזעים הברכיצפאליים, כתוצאה מהעלייה בהתנגדות האוויר השקים מתהפכים וגורמים להיצרות נוספת של דרכי האוויר העליונות.

4. קריסת הלירקנס וקנה הנשימה: מצב חמור הגורם למצוקה נשימתית חמורה ומסכנת חיים. קנה הנשימה ולוע הינם מבנים סחוסיים שכתוצאה מעלייה בהתנגדות כרונית חמורה קורסים וגורמים להיצרות משמעותית ולעיתים כמעט לא נותר פתח אוויר בית האף לריאות. כלבים המגיעים למצב זה מתאפיינים בקשיי נשימה חמורים, כחלון ריריות, וללא טיפול מיידי כלבים אלו ימותו.

מכות חום: כלבים מגזעים ברכיצפאליים הינם בסיכון מוגבר לסבול ממכת חום. כלב בריא מקרר את גופו במאמץ על ידי הלחתה מרובה, בגזעים אלו עקב השינויים האנטומים המוזכרים למעלה תהליך ההלחתה אינו יעיל הדבר גורם לכדור שלג שהכלב מנסה יתר חזק לקרר את גופו ומלחית יותר מהר ויותר חזק הדבר גורם להמשך ההיצרות בדרכי הנשימה והחמרת המצוקה הנשימתית. אז איך נמנעים? יש לדאוג לצאת עם הכלב לא בשעות החמות, לדאוג למשקל גוף תקין (כלב שמן מתקשה יותר לקרר את גופו), להיות עירניים למצב הנשימות של הכלב, יש לדאוג למים טריים, ומנוחה בצל לאחר מאמץ, בבית לשמור על הכלב בבית מאוורר. מומלץ לקחת את הכלב לווטרינר לבדיקה וייעוץ.

יש לזכור שהסינדרום הינו פרוגרסיבי משמע עלול להחמיר לאורך הזמן, על כן יש לגלות עירנות ולגשת לבדיקות תקופתיות אצל הווטרינר.

בעיות נוספות המאפיינות את הגזעים הברכיצפאלים:

בעיות עיניים: השינויים האנטומים של הגולגולת גורמים בהרבה מהמקרים לעיניים לבלוט החוצה, בחלק מהמקרים בצורה כל כך חמורה שהעפעפיים לא מצליחות להסגר על העין דבר הגורם ליובש בעין ודלקות עיניים כרוניות, בנוסף העיניים הבולטות אינן יושבות עמוק בתוך ארובת העין ובגזעים אלו טראומה בעורף או בראש עלולה לגרום לעין לצאת ממקומה (דבר המצריך תיקון כירורגי מיידי), במקרים חמורים אף משיכה חזקה בקולר עלולה לגרום ליציאת  העין ממקומה ועל כן בגזעים אלו המלצה חמה היא להשתמש ברתמה     ולא בקולר.

שינויים נוספים נפוצים בגזעים אלו כוללים גלגול פנימי של העפעפיים אשר גורם לריסים להיות במגע ישיר עם הקרנית דבר הגורם לדלקות וגירויי כרוני לקרנית העין.

בגלל בעיות העפעפיים והשינויים המבניים בהרבה מהכלבים ניתן לראות הפרשות עיניים כרוניות או רטיבות סביב העין, הדבר נובע גם מחוסר ניקוז תקין של הדמעות, חשוב לדעת שבהרבה המקרים אין הדבר גורם לאי נוחות לכלב עצמו אך עם זאת במקרים חמורים ניתן לבצע תיקון כירורגי.

בעיות שיניים: לכלב יש 42 שיניים בחלל הפה, גם בכלבים הברכיצפאלים יש מספר דומה של שיניים רק שיש פחות מקום לאכלס אותן דבר זה גורם הרבה פעמים לזויות משונות של השיניים שבולטות פנימה או החוצה ויכולות לגרום להישארות של שיירי מזון וגדילת אבן שן מרובה. בגזעים אלו מומלץ לדאוג לניקויי שיניים וצחצוח שיניים בבית מגיל צעיר ולהיות במעקב אצל הווטרינר לבריאות השן.

כפלי עור: גזעים אלו מאופיינים בכפלי עור רבים בעיקר באיזור הפנים, חשוב להיות במעקב ולראות שלא מתפתחת שם אדמומיות או דלקת, כפלי עור אלו סובלים במקרים רבות מדלקות חוזרות ונשנות.

המלטה: ההמלטה בגזעים אלו הרבה פעמים מסובכת וקשה בגלל הראש היחסית גדול של הגורים וצורתו. בהרבה מההמלטות אנו נאלצים לקבוע ניתוח קיסרי. מומלת לפנות לווטרינר מבעוד מועד להערכת כמות הגורים, וגודלם ולהיות במעקב לפני ההמלטה.

לסיכום: הכלבים מגזעים אלו הינם כלבים מאוד אהובים  בעלים אופי מיוחד, וחוכמה רבה, ולא בכדי הינם מאוד נפוצים בבית בישראל. רוב הכלבים מגזעים אלו סובלים במידה זאת או אחרת מהסינדרום הברכיצפאלי אך בדרך כלל בצורה מינורית, חושב להיות מודעים לסינדרום, ולפנות לווטרינר לבדיקה שגרתית ולכל שאלה שצצה לכם.

אהבתם את המאמר? חושבים שגם אחרים יכולים להנות ממנו? נשמח אם תשתפו 🙂

מבצעי החודש

לפרטים נוספים

לא מספיקים להביא את הכלב או החתול למרפאה התקשרו עכשיו ותאמו :

ביקור בית!

תוכנית מנויים שנתית:ראש שקט לשנה שלמה!

לפרטים נוספים

מקרה החודש

לפרטים נוספים
פרסום בגוגל בניית אתרים